Stockholm: Kuzey Işıkları Rüyası

Stockholm; bu güzel şehir ile ilgili söylenecek o kadar çok şey var ki nereden başlasam bilemiyorum. Dünyanın en yaşanılası şehirlerinden biri olan Stockholm ve Viking tarihi her zaman ilgimi çekmiştir. Uzun bir zamandır gitmek istediğim İsveç için planlarımı 1 Haziran 2014 de yaptım ve biletlerimi aldım. Bayram tatili olan Temmuz ayında yolculuğa çıkacak şekilde ayarladım. Vikinglerin topraklarına gidiyordum ve meşhur Viking gemilerinden tutunda Vikinglerin en eski yerleşim birimi olan Gamla Stan’ı görecektim.

Stockholm Card

İlk işiniz Stockholm Card almak olmalı, hemde havalimanında iner inmez Tourist Information’ı bulun ve hemen alın. Kalacağınız gün kadarlık Stockholm Card satın alın. Tabi size bir tavsiye daha bu kartı internet üzerinden alırsanız çok daha ucuza geliyor. Aynı zamanda Coupon kısmına IKEA yazarsanız indirimli bir şekilde satın almış oluyorsunuz. Temmuz 2014 itibari ile IKEA yazıldığında indirim veriyor eminim bu her yıl değişiyordur ama internetten küçük bir araştırma yaparak kodu bulup, indirimli satın alabilirsiniz. Hemen hemen her müzede geçen kart ile tüm ulaşım araçlarını kullanabiliyorsunuz ve bir de kanal turu yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda anlaşmalı olan restoranlarda indirimli yemek yiyebiliyorsunuz. Size kart ile birlikte bir broşür veriyorlar bu broşürde tüm seçenekleri görebilyorsunuz.

Bedeninize iyi bakın, ruhunuza daha da iyi… Beden, bir gün geldiği yere geri gider, ruhunuzsa hak ettiği yere.Viking Atasözü

Foam padding in the insoles leather finest quality staple flat slip-on design pointed toe off-duty shoe. Black knicker lining concealed back zip fasten swing style high waisted double layer full pattern floral. Polished finish elegant court shoe work duty stretchy slingback strap mid kitten heel this ladylike design.

  • Vasa Museum kesinlikle görülmesi gereken bir yer.
  • Gamla adasına zaten gitmesseniz olmaz çünkü önemli noktaların tam ortasında yer alıyor.
  • Güzel bir kahve içilmeli, İsveç bu konuda oldukça iyi.

İnsanlarla iletişim nasıl?

İnsanlar son derece iyi ve yardımcı olmaya çalışıyorlar. Birçok yerde ırkçı yaklaşımlarından bahsediliyor fakat ben herhangi bir ırkçılıkla karşılaşmadım. Birkaç ergen İsveçli gencin enteresan bakışları haricinde hiçbir şey yaşamadım bu konuda. Sanırım turistlere alışmışlar ama esmer insanlara henüz çok alışkan olmayan gençleri mevcut. Turistlerle konuşmayı seviyorlar, yardımcı oluyorlar ve çok sabırlılar. Genel kanıdan dolayı bazen irkilebiliyorlar örneğin fotoğrafımı çekermisiniz diye yaklaştığınızda çok kısa bir an sakınma durumu yaşıyorlar ama sonrasında hemen düzeliyorlar. Bu konuda onlara kızmamak lazım çünkü kafalarına oturtulmaya çalışılan bir önyargı var esmer insanlar kötüdür, sakallı ve esmer insanlar müslüman olabilir müslümanlar doğuda birbirlerini öldürüyorlar onlar terörist damgasını medya sürekli olarak yapıştırdığından ne yazık ki onlarda böyle düşünmeye başlıyorlar…

Ne zaman gidilmeli?

İsveç için Haziran ve Temmuz aylarında güzel bir seyahat yapabilirsiniz. Eğer ben üşümüyorum ve karlar altında bu ülkeyi gezmek isterim derseniz kışında gidebilirsiniz. Ama bunu iyi düşünün çünkü İsveç gerçekten çok soğuk olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*