Kış Masalı: Finlandiya Lapland

Lapland, özellikle Türklerin şu ana kadar çok seyahat ettiği bir bölge olmadığından internette yerli kaynaklardan ziyade yabancı kaynaklardan ve bloglardan yararlanmaya çalıştım.
Lapland,Kuzey Kutup Dairesi’nin içerisinde Finlandiya,İsveç ve Norveç’in de kuzey kesimlerinden kısımlarının olduğu bölgenin genel adı . Ancak bunların içerisinde en renkli ve merak edilir olanı Finlandiya’nın kuzey kesimi olan Rovaniemi şehri.

Helsinki-Rovaniemi arası en rahat yol , Finlandiya Havayolları FINNAIR ile uçmak. Bu biletleri iyi kovalamak ve sık sık kontrol etmek gerekiyor. Biz 3 kişi için gidiş-dönüş 132 euro ödedik. Uçak saatleri biraz tersti ( sabah saat 05.45) ama diğer seferlerle arasında 400-500 euro civarı bir fark vardı ve o saatte kalkmaya değerdi. FinnAir Helsinki-Rovaniemi arası hergün 5-6 sefer düzenliyor.

Helsinki’den Rovaniemi’ye uçak dışında Trenle de gelinebiliyor ve yaklaşık 11 saat sürüyormuş . Havalimanında karşılaştığımız bir Türk aile yataklı vagonla Rovaniemi’ye gideceklermiş . Bu da ilginç bir tecrübe olabilir isteyenler için.

Ei kannata mennä merta edemmäs kalaan.Balık için denizin ötesine gitme.

THY İstanbul-Helsinki arası günde 3 sefer düzenliyor . Ben programı İstanbul’dan 13.50’de kalkış,Helsinki’ye 17.15’te varış şeklinde ayarlamıştım ve havalimanına çok yakın bir otelde konaklayıp,sabah 4 gibi Helsinki havalimanında Rovaniemi’ye hareket etmek üzere ayarladım.

Helsinki –Rovaniemi 1 saat 15 dakika sürüyor,vardığınızda havalimanı ve pisti karlar altında ama korkmanıza gerek yok . Fin pilotlar bu konuda gayet tecrübeli ve alışkın . Hiçbir zorluk çekmeden iniş yapıyorlar.

Rovaniemi Havalimanı oldukça küçük ama inanılmaz sevimli.Valizlerin geldiği bantların üzerinde Kutup hayvanlarının maketlerini yapmışlar, Bora delirdi tabii. Havalimanı çıkışında her taraf bembeyaz , yollar bile… Ama burada herkes buna alışkın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*